Nie bagatelizuj hemoroidów!

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że hemoroidy są ogromnie wstydliwym schorzeniem. Nie można ich jednak lekceważyć, ponieważ nieleczone doprowadzą do przykrych konsekwencji.

Okazuje się, że hemoroidy należy leczyć już po pojawieniu się pierwszych objawów. To najczęściej świąd, pieczenie w strefie odbytu, zaczerwienienie. Jeśli na tym etapie zbagatelizujemy hemoroidy, szybko pojawi się ból, który uniemożliwi normalne funkcjonowanie. Hemoroidy sprawiają, że chory nie może siedzieć ani poruszać się. Jeśli guzki krwawnicze odbytu nie zostaną wyleczone, doprowadzą do krwawienia. Co więcej, proktolodzy, którzy zajmują się diagnostyką oraz leczeniem hemoroidów, wskazują, że w skrajnych przypadkach hemoroidy mogą wywołać zmiany nowotworowe o złośliwym charakterze.

Przyczyna hemoroidów może być różna. Częściej cierpią z ich powodu panie, głównie te w III trymestrze ciąży. Ale za hemoroidy odpowiada także niekorzystny tryb życia – brak ruchu, siedząca praca, niewłaściwa dieta, która prowadzi do częstych zaparć. Bez względu na przyczynę, natychmiast powinno się rozpocząć leczenie hemoroidów. Warszawa i inne duże miasta w Polsce na szczęście dysponują sporą liczbą placówek medycznych, w jakich przyjmują specjaliści, którzy skutecznie pomogą zwalczyć to wstydliwe schorzenie.

Ciekawostką jest też fakt, że w początkowym stadium rozwoju hemoroidów, te łatwo wyleczyć można domowymi sposobami, na przykład nasiadówkami w naparze z kory dębu. Hemoroidy da się też wtedy wyleczyć przy zastosowaniu preparatów dostępnych w aptece bez recepty – najczęściej są w formie maści bądź czopków.

Jeśli zaś hemoroidy zostaną zbagatelizowane, jedyną drogą leczenia mogą okazać się mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi. Do tych bezpieczniejszych zalicza się laseroterapia albo krioterapia, natomiast przy bardzo zaawansowanym stadium choroby konieczny może być zabieg chirurgiczny, który jest już sporą ingerencją dla całego organizmu pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *