Pojęcie energooszczędności dzisiaj jest popularnym pojęciem, z którym możemy się spotkać podczas zakupu materiałów budowlanych. Coraz częściej zwracamy uwagę, gdyż wiąże się ona z redukcją kosztów w okresie zimowym. Choć energooszczędność możemy uzyskać również przez cały rok.
Wiele osób energooszczędność kojarzy ze zmniejszeniem kosztów ogrzewania w okresie zimowym. Owszem tutaj można się zgodzić z takim poglądem, lecz warto zwrócić szczególną uwagę na rolę materiałów zapewniających redukcję kosztów. Ponieważ to one odgrywają kluczową rolę w unormowaniu miesięcznych wydatków przez cały rok zarówno za ogrzewanie, jak i energię elektryczną. Energia elektryczna podobnie jak ogrzewanie może być zredukowana dzięki wykorzystaniu dobrej jakości materiałów oraz technologii.
Energooszczędność to przede wszystkim redukcja zużycia energii, na którą może być zmniejszone zapotrzebowanie. Jednym ze sposobów na zwiększenie energooszczędności jest zainwestowanie w okna energooszczędne. O tym, w jakim stopniu dane okna są energooszczędne, ma obowiązek informować każdy producent okien. Posiadanie okien energooszczędnych wiąże się z redukcją ogrzewania, ponieważ takie okna skutecznie chronią przed uciekaniem ciepła na zewnątrz.
Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku ocieplenia nieruchomości. Jeśli mamy dom nieocieplony to łatwo z niego ucieka ciepło. Natomiast gdy zostanie w odpowiedni sposób ocieplony z zewnątrz, to nie będziemy mieli do czynienia ze stratami ciepła, które wydostaje się z budynku poprzez ściany. Równie istotne jest ocieplenie poddasza, które w znaczącym stopniu może przyczynić się do wydostawania ciepła w ocieplonym budynku z zewnątrz.
Nie można zapominać o energooszczędności, gdyż ma ona również wpływ na środowisko. To czy dom jest ekologiczny, świadczy w głównej mierze jego energooszczędność i zapotrzebowanie na poszczególne źródła energii. Będąc przy energooszczędności budynku, warto również zastanowić się nad stanem instalacji grzewczej, która odgrywa równie istotną rolę, jak ocieplenie budynku.