Gołębie miejskie to prawdziwa zmora mieszkańców blokowisk. Niszczą elewację budynków, swoje odchody zostawiają na pomnikach, często też przesiadują na poddaszach domów i balkonach. Z pozoru te nieszkodliwe ptactwo, tak naprawdę może przyczynić się do ogromnych szkód.
Trzeba wiedzieć, że ptasie odchody nie tylko trwale niszczą lakier samochodowy czy balustrady balkonów i parapety – w ich odchodach znajdują się toksyny i kwasy. Gołębie wpływają również na zaniżanie estetyki wyglądu poszczególnych elementów. Ale nie to jest najgorsze. Okazuje się, że przebywanie w ich sąsiedztwie może przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem.
Medycy potwierdzają, że w ptasich odchodach znajdują się toksyny, a w ich piórach pasożyty. Jeśli człowiek będzie miał z nimi kontakt, może zachorować na poważne schorzenia. W skrajnych przypadkach jest to zapalenie opon mózgowych, a nawet trwała ślepota.
Nie da się też ukryć, że ptactwo przesiadujące na balustradach balkonów skutecznie zakłóca domową ciszę. Weźmy pod uwagę, że gołębie są niezwykle hałaśliwe, zazwyczaj też przesiadują w stadach.
Na szczęście są skuteczne sposoby na to, by się ich pozbyć. Warto wybrać metodę, która będzie nie tylko odstraszać ptaki, ale jednocześnie będzie dla nich bezpieczna. Nikomu nie chodzi przecież o to, by robić im krzywdę.
Polecanym narzędziem, dzięki któremu balkon pozostanie czysty i wolny od ptaków jest system kolców, które montuje się na barierkach i parapetach. To skuteczna przeszkoda, dzięki której gołąb nie usiądzie na tym elemencie elewacji. Przeszkoda jest widoczna z daleka, przez co ptaki nawet nie podlatują w jej pobliże.
Kolejny dobry sposób to ptaki do odstraszania gołębi. To atrapy drapieżnego ptactwa, niektóre mogą nawet wydawać dźwięki, podobne do tych, jakie wydaje prawdziwy ptak. Dla gołębi to nierzadko wystarczający powód, by nie zbliżać się do balkonu.
Nie zalecamy natomiast wszelakich lakierów i innych chemicznych preparatów, którymi można pryskać balustrady balkonów w celu odstraszenia ptaków. Są one niezwykle toksyczne i szkodliwe dla środowiska. Nie ma też co ukrywać, że szybko przestają być skuteczne, a mogą jedynie wpłynąć niekorzystnie na stan zdrowia ptactwa i właścicieli mieszkań, do których przynależy balkon.