Okazuje się, ż problem otępienia wśród seniorów jest bardzo rozległy. Statystyki jasno potwierdzają, że chorobą Alzheimera zagrożona jest coraz większa grupa ludzi na całym świecie. O ile udaje się nieco łagodzić jej objawy oraz hamować rozwój, to nadal nie wymyślono jednego skutecznego leku, który zwalczałby Alzheimera. Nie ma też sposobu na to, by choroba ta w ogóle się nie pojawiała. Warto poznać bliżej objawy Alzheimera, by móc reagować w jego początkowym stadium. To wtedy profilaktyka i wstępne zaleczanie symptomów dają najlepsze rezultaty.
Z czym borykają się pacjenci z Alzheimerem?
Na początku warto zaznaczyć, że średni czas przeżywalności od momentu zdiagnozowania Alzheimera to jakieś 7 lat. Oczywiście zdarzają się przypadki, kiedy chory żyje z chorobą nawet lat 20. Wiele zależy od tempa postępowania choroby oraz postępowania już po jej rozpoznaniu. W większości przypadków, w początkowym stadium Alzheimera, pacjentem opiekują się najbliżsi. Później, kiedy nie jest on już w stanie funkcjonować samodzielnie albo wymaga całodobowej opieki, zaleca się, by skierować go do profesjonalnej placówki, takiej jak dom opieki. Łódzkie i każde inne województwo w Polsce dysponuje takimi obiektami, więc raczej nie istnieje problem znalezienia dobrego miejsca.
Musimy wiedzieć, że Alzheimer jest podstępną chorobą, której objawem jest otępienie. W początkowej fazie pacjent ma zaniki pamięci, ale są one chwilowe. Nie dotyczą pamięci trwałej, ale raczej tej sytuacyjnej. Później do tych symptomów dochodzą zmiany nastroju – chory może być depresyjny, wykazywać agresję i pobudzenie. W zaawansowanym stadium choroby, pacjent nie jest już w stanie samodzielnie funkcjonować. Nie może się poruszać ani załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych. Niezbędna jest wtedy stała opieka i pomoc w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak mycie czy spożywanie posiłków. To właśnie wtedy najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie go do profesjonalnej placówki, w której zatrudniony jest doświadczony personel medyczny. To on nie tylko zapewni seniorowi odpowiednie warunki bytowania, ale również farmakoterapię i rehabilitację, dzięki której pacjent będzie mógł zachować jak największy komfort życia.