Mniejsze lub większe wypadki, które oddziałują na nasze zdrowie mogą wydarzyć się niemal wszędzie. Nieistotne czy spowodowane są przez naszą nieuwagę czy przez osoby trzecie, uszczerbek na zdrowiu kwalifikuje się u osób odpowiednio ubezpieczonych do odszkodowania. Niestety w wielu przypadkach agencje ubezpieczeniowe stronią od wypłaty odszkodowania wymyślając coraz to nowsze wymówki. Duża część osób po prostu przyjmuje to do wiadomości, jednak nie jest to odpowiednie zachowanie – odszkodowanie się należy i można go dochodzić drogą sądową. Do nieszczęśliwych wypadków zalicza się wypadki komunikacyjne, przy pracy, błędy medyczne lub inne nieszczęśliwe zdarzenia.
Czego dotyczy odszkodowanie? Poszkodowany ma prawo ubiegać się o pełną rekompensatę m.in. za:
- Koszty leczenia
- Koszty transportu poszkodowanego do placówek medycznych
- Koszty podróży członków rodziny odwiedzających poszkodowanego
- Koszty zakupu samochodu dopasowanego do potrzeb przewozu osoby niepełnosprawnej
- Koszty opieki i pielęgnacji chorego
- Koszty zakupu specjalnej wymaganej żywności
Dlaczego warto dochodzić odszkodowania? W odróżnieniu od ugody pozasądowej z ubezpieczycielem, występując o odszkodowanie w sądzie mamy dużo większe możliwości do uzasadnienia wysokości należnej kwoty. Kwota ta wypłacana w ugodzie poza sądem zazwyczaj jest dużo niższa niż ta, którą mamy szansę wywalczyć w sprawie sądowej.
Pomocy w dochodzeniu odszkodowania przed sądem powinniśmy szukać u doświadczonych adwokatów posiadających właściwe specjalizacje. Jeżeli nie mamy żadnej osoby z przeszłości lub polecenia, możemy zacząć poszukiwania w sieci wpisując frazę taką jak „adwokat odszkodowania Warszawa”. Wtedy mamy szansę porównać lokalnych prawników i zwrócić się o pomoc, która może okazać się nieoceniona.