rtg kręgosłupa

Najczęściej występujące choroby kręgosłupa

Czy wiesz, że praktycznie każdy dorosły Polak przynajmniej raz uskarżał się na ból pleców? Oczywiście, nie każdy boryka się z wadami postawy, natomiast wraz z naturalnym procesem starzenia się ludzkiego organizmu, zmiany zwyrodnieniowe i obciążenie dają o sobie znać.

Najczęściej diagnozowana jest oczywiście dyskopatia, lekarze zwracają również na poważne schorzenie, jakim jest choroba scheuermanna. Mówić można także o nagłych urazach, przepuklinie między kręgami albo wadach, które przez lata rozwijały się bez żadnych objawów.

Do zmian w kręgosłupie, które wywołują ból, a nierzadko wręcz niemożność komfortowego funkcjonowania dochodzi już w dzieciństwie. Czy zdajesz sobie sprawę, że praktycznie połowa uczniów nienależycie siedzi w szkolnych ławkach i ma źle dopasowane krzesło? Wpływ na wady postawy ma też nasz codzienny styl życia, dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej, praca tylko siedząca albo jedynie w pozycji stojącej.

Ortopedzi i neurochirurdzy od lat są poszukiwani na stanowiska do gabinetów przychodni specjalistycznych oraz szpitali. To przecież oni diagnozują, wykonują badania, takie jak rtg kręgosłupa, zalecają właściwe leczenie, a potem kontrolują i prowadzą indywidualną dla każdego pacjenta profilaktykę. To ci specjaliści wskazują, jak ważne jest zadbanie o kręgosłup już w młodości, by w życiu dorosłym móc cieszyć się pełną sprawnością fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *