badania laboratoryjne poznań

Dieta eliminacyjna u dziecka z autyzmem- to możliwe!

Dzieci ze spektrum autyzmu są w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju chorób współistniejących. Bardzo często autyzmowi towarzyszą alergie, nadwrażliwości czy nietolerancje pokarmowe. Nierzadko obserwuje się również dolegliwości żołądkowo-jelitowe na skutek np. chorób takich jak SIBO, IMO czy na skutek dysbiozy jelitowej. Dysfunkcje związane z przewodem pokarmowym u dzieci z autyzmem występują znacznie częściej niż w populacji ogólnej. W wielu przypadkach niezbędna jest odpowiednia dieta.

Autyzm-przepisy

Przepisy dla dzieci z autyzmem na diecie eliminacyjnej powinny być przede wszystkim zbilansowane pod względem makro i mikroskładników oraz witamin. Niestety, bardzo często podczas eliminacji podstawowych składników diety takich jak, np. produkty mleczne może być trudno zapewnić idealny jakościowy ich zamiennik. Często mówi się, że jeden eliminowany produkt powinien być zastąpiony czterema innymi aby zapewnić dowóz właściwej ilości składników odżywczych. W przypadku dzieci z autyzmem odżywienie organizmu jest szczególnie ważne, również ze względu na nieco gorsze wchłanianie jelitowe niż w populacji neurotypowej. Warto więc w celu pomocy w zbilansowaniu jadłospisu skorzystać z pomocy dietetyka. Poznań oraz Warszawa, a także inne większe miasta coraz częściej oferują usługi dietetyka w specjalnych placówkach terapeutycznych jako niezbędny element holistycznego wsparcia.

Dieta autyzm-przepisy

Dieta eliminacyjna w autyzmie powinna charakteryzować się łatwymi w przygotowaniu przepisami, które będą możliwe do wykonania pod względem technologicznym, ale również będą pokrywały zapotrzebowanie na składniki pokarmowe u dziecka. Niekiedy w przypadku zdiagnozowania kilku różnych schorzeń czy nietolerancji niezbędna do wprowadzenia jest ścisła dieta. Autyzm- przepisy i żywienie w pełni indywidualne daje rodzicowi pewność, że dziecko podczas jej trwania nie nabawi się niedoborów. Większość diet eliminacyjnych jest czasowa, więc daje szansę na powrót do pełnego modelu żywienia.

Wizyta u dietetyka Poznań

Jeśli szukasz dietetyka w Poznaniu, warto skorzystać z kompleksowego wsparcia oferowanego przez Instytut Mikroekologii. W placówce tej można znaleźć właściwą diagnostykę najczęściej występujących schorzeń współistniejących u dzieci z autyzmem, a także wsparcie specjalistów- lekarzy oraz specjalizującego się w autyzmie dietetyka. Poznańska jak i Warszawska placówka Instytutu Mikroekologii ma w ofercie usługi dietetyczne. Na wizytę należy przygotować istotne dane zdrowotne, a także aktualne badania laboratoryjne, oraz dzienniczek żywienia. Jeśli dietetyk miałby przygotować dietę niezbędne byłoby przygotowanie również preferencji smakowych dziecka w formie listy produktów. Jeśli potrzebujesz dietę (autyzm), przepisy czy wskazówki żywieniowe umów się do dietetyka. Poznańska placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30-17.00. W takich godzinach można kontaktować się z recepcją w celu umówienia wizyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *