Nieprzyjemne bóle i skurcze nóg mogą spotkać każdego. Dolegliwości te nasilają się u osób prowadzących siedzący tryb życia i mało aktywnych ruchowo. Kiedy przejdą w stan chroniczny, a doraźne środki przestają działać, wielu z nas zaczyna szukać pomocy. Pierwsze, co przychodzi na myśl to chirurgia naczyniowa. Warszawa, Poznań, Kraków i inne duże miasta to miejsca, gdzie ilość osób leczony na niewydolność krążenia żył w kończynach dolnych rośnie alarmująco szybko!
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku chronicznego bólu nóg może pomóc lekarz od kręgosłupa. Przyczyn dyskomfortu nóg jest wiele, a jedna z nich jest związana właśnie z naszym kręgosłupem.
Kiedy pomoże lekarz od kręgosłupa?
W przewlekłej niewydolności żylnej zaburzony zostaje prawidłowy przepływ krwi i dochodzi do jej miejscowych zastojów. Pojawia się tzw. uczucie ‘’ciężkich nóg’’, bolesne skurcze łydek, obrzęk oraz uwidaczniają się poszerzone żyłki.
Bywa jednak i tak, że odczuwamy promieniujący ból w nodze, łydce, ale nie jest to związane z problemem z przepływem krwi w dolnych kończynach, ale np. dystopia któregoś z odcinków kręgosłupa. Wówczas to właśnie lekarz od kręgosłupa może pomóc w prawidłowym rozpoznaniu i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Operacje na kręgosłupie o małej inwazyjności
Kiedy nie pomaga leczenie zachowawcze, konieczna może się okazać operacja. Wiele osób obawia się dużej inwazyjności zabiegu — w rzeczywistości jest jednak inaczej. Dzisiaj stosuje się oszczędne techniki, które w znaczny sposób skracają czas rekonwalescencji i powrót do zdrowia. Do najpopularniejszych małoinwazyjnych metody należą te z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego lub endoskopu.